KÜRTLER ORTADOĞUNUN EN FEDAKAR HALKIDIR
AV:ŞEYHMUS İNAL

KÜRTLER ORTADOĞUNUN EN FEDAKAR HALKIDIR

Kürtler tarihleri boyunca kimsenin topraklarını bölmediler. Hiç bir halkın dilini yasaklamadılar. Kimseyi işgal etmediler.

 

Haçlılar ve Müslümanlar arasındaki Savaşların tamamına yakın Kürdistan’da cereyan etmiş ve Müslümanlık adına savaşmışlar. Selçuklular ve Osmanlılar döneminde kardeşlik, dostluk, komşuluk ve din adına bu halkların yanında savaşmışlardır.

 

Cumhuriyet döneminde yine kardeş halk olarak bildikleri Türklerle her savaş cephesinin ön saflarında savaşmışlar. Tüm savaş cephelerinde en çok Kürtler şehit düşmüşlerdir.

 

1960 yıllardan itibaren sosyalsizim adına, devrimcilik adına Türk soluna can veren, emek veren ve öncü kadrolar Kürtlerden oluşmuştur.

 

Bunca emek mücadele ve bedele rağmen Kürt halkı daha özgür değildir. Hep başkaları için emek vermiş, kan ve can vermiştir. Dost ve kardeş bildikleri halkların savaştan sonra ihanetlerine maruz kalmışlardır.

 

Binlerce yıllık yaşamlarını başka halkların varlıklarına armağan etmişlerdir. Kürtlerin varlığı bazen din, bazen kardeşlik, bazen sosyalsizim adına başkaların varlığına armağan olmuştur.

 

21.yüzyılda dilleri, varlıkları yasak olan dünyada ve orta doğuda tek halktırlar.

 

Son yıllarda kendileri için yaptıkları mücadelenin kazanımları ortadadır. Az zamanda kendi dilleri, welatları için çabanın, emeğin yaratığı alan ve kazanımlar bunun örneğidir.

 

Bu kazanımlar, kurumlar ve değerler kardeşlik adına heba edilmemelidir.

 

Kürtler orta doğuda hep birleştirici, yapıcı ve varlıklarını başka halklara armağan etmemişlerdir. Kafalarında sopa eksik olmamıştır.

 

Büyük zulümlere maruz kalmalarına rağmen dillerinde kardeşlik, dinlerinde inanma, dost bilme eksik olmamıştır.

 

Başkaları tarafından bölünmüşler, sınırlara tabi tutulmuşlardır. Bazen bin xere, bazen şor xerede kalmışlardır. Tüm bunlara rağmen bölgenin en uysal halkı olmuşlardır.

 

"Xelkera diherin mahsiya xura deherin küsiya"

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler