URFA KALDIRIMLARININ DİLİ OLSA DA KONUŞŞA
AV:ŞEYHMUS İNAL

URFA KALDIRIMLARININ DİLİ OLSA DA KONUŞŞA

Urfa’nın Su meydanında sıra, sıra dizilmiş yevmiyeci, günlükçü işçilerini izliyorum.

 

Bir araba durduğunda onlarca kişi ayağa kalkar, bir adım ileri doğru atar, boyunu, postunu pazarlamaya çalışır. Ben varım, her işi yaparım, yeter ki bir lokma ekmek akşam götürebileyim anlayışı, umudu ile hareket ederler.

 

Gelenler bu iş bekleyenlerin arasında seç beğen gözlerine kestirdiklerini çağırır pazarlık başlar. Çağrılmayanlar umutsuz bir şekilde su meydanının kirli beyaz taşlarına başka umut beklerler.

 

Kimi Kürt, kimi Arap ve hepsinin ortak yanı, ortak dilleri işsizliktir.

 

Ortak bir yaşantıyı paylaşırlar. Kaldırımlarda sabah saat 6’dan saat 9’a kadar iş umudu, ekmek umudunu gözlerler

 

Gelen her arabaya binerler, ne iş olursa olsun.

 

Günlük iş bulamayanlar umutsuz, parasız bilinmeyen umutsuzluklara doğru yol alırlar.

 

Su meydanı ya da Samsat Kapı kaldırımların dili olsa da oturum iş bekleyen, koyun gibi sıra, sıra dizilmiş sistemin dışına itilmiş oy deposu olarak kullanılan işsizlerin duygu ve düşüncelerini anlatabilseydi ne hikâyeler ortaya çıkardı.

 

Hepsi umutsuz, Emeğin, işsizliğin, fakirliğin dili, ırkı,dini yoktur. Hepsinin ortak paydaları sistemin dışında olmalarıdır.

 

Kimi köyden göç etmiş veya ettirilmiş ekmek ve iş umudu ile Urfa/Riha nın varoşlarına yerleşmiş, kimi Suriye savaşında kaçarak sığınmış,kimliksiz bir yaşantının merkezi olan Urfa ya doğru.

 

Saatler ilerliyor.

 

İş bulanların sayısı parmakla sayılacak kadar. tarihi meydan da kaldırımlar da saatlerce iş bekleyen aç uykusuz ve umutsuzlar işsizle uzanmışlar meydan kaldırımlarında.

 

Hepsinin hayalleri ve çocukları vardır. Umutları gelen ve duran araçlarda

 

Her araç durduğunda askeri manga gibi hepsi ayaklanır. Geçen araçlara umutsuz bakarlar. Yüzbinlerce meslektaşları vardır.Kimi mercimek tarlasında,kimi soğanda,patates,fındıkta.Çelişkilerin,uçurumların başkenti Urfa da sabah manzaraları bunlardan ibarettir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler