SİVEREK ÇİFTÇİLERİNİN SORUNLARI
AV:ŞEYHMUS İNAL

SİVEREK ÇİFTÇİLERİNİN SORUNLARI

Siverek’te toprakların tamamı sorunlu ve sorunların kaynağıdır.

 

1965 yılında Siverek’te yapılan Kadastro çalışmaları sırasında toprakların çoğu hazine,mera,taşlık olarak tespit ve tescili yapılmıştır.Kalan arazilerin tamamında ferdi parsel yapılmadan taşınmazların tamamını müşterek halde tespiti yapılmış ve tapuya tescili yapılmıştır.

 

Bir parselde onlarca hatta yüzlerce müşterek yazılmış, bu toprak sorunları nedeniyle 1965’li yıllardan itibaren Siverek’te aileler, aşiretler ve komşu köyler arasında kan davaları, aşiret kavgalarına neden olmuş ve bu kin nefret kavgalar günümüze kadar devam etmektedir.

 

Kadastro mahkemelerinde 50 yıldır devam eden ve sonuçlanmayan davalar devam etmektedir. Kin ve nefretin kaynağı olmuştur. Yanı başımızda bulunan Türkiye’nin en büyük barajları olan Atatürk, Karakaya, Birecik, Kıralkızı barajlarına rağmen bölge köyleri ve toprağı bu su ile buluşmamıştır.

 

Atatürk barajının en büyük sınırı Siverek topraklarındadır, elini uzatsan baraj yanıbaşında. Buna rağmen bu sudan yararlanan hiç bir köy bulunmamaktadır.

 

Atatürk Barajının suyu büyük tünellerle yaklaşık 150 km uzaktaki Harana verilmesinin altında, politik nedenler yatmaktadır. Karacadağ’tan Hilvan’a kadar uzanan volkanik verimli topraklar suya hasret. Köylerin tamamı alt yapıdan mahrum

 

Yaklaşık 100 köy mezra da içme suyundan mahrum ve susuz yaşamaktadırlar. Köylerin tamamı devlettin imkânların hiç birinden yararlanmamıştır. Bu imkânsızlıklar içindeki köylüler ve toprak sahipleri kendi emek, imkân ve giderleri ile su kuyularını açmış ve binlerce insana iş imkânı, ülke ekonomisine üretimine katkıda bulunmuşlar, susuz olan ve devletin yapması gerektiği halde bilinçli bir şekilde yapmadığı sulamayı kendileri yapmışlardır.

 

Konya’da, Egede, Çukurova’da, Elazığ ovasında ve tüm Karadeniz il ve ilçelerinde devletin yaptığı hiç bir çalışma Siverek köylerine yapılmamıştır.

 

Bu bölgelerde tarımsal sulamada dönüm başına alınan sembolik elektrik bedelini alma uygulanmasında Siverek çiftçileri yararlandırılmamıştır

 

Türkiye’nin en pahalı elektrik uygulanması burada yapılmaktadır.

 

Elektrik kullanmak zorunda kalan insanlarımızın tamamı hırsızlık suçlamalarına maruz kalmışlardır. Kendi topraklarında ve suyunda üretilen enerjinin hırsızı olmuşlardır. Kendi malını çalan ev sahibi misali

 

Bölge enerjide özelleştirmeye gidilmiş, yayınlanan bir utanç ve hukuka aykırı genelge ile devlet bu özel şirketin tahsildarı durumuna düşmüştür.

 

Özel bir şirketin icra memurluğu yapılmaktadır. Çiftçilerin desteklemelerine elektrik borcu için el konulmaktadır.

 

Topulaştırma çalışmaları başlamış, fakat Siverek topraklarının ancak %10 bu kapsama alınmıştır.

 

Hayvancılık can çekişmektedir.

 

Bölge ayakta, milletvekilleri oralı değil. Devlet getirmediği hizmetin bedelini çiftçilerden kat’ kat almaktadır. Ödenen bir kaç kuruş desteklemeye göz dikilmiştir.

 

Bölgenin sakinleşmesi ile eş zamanlı sistemin vergi, ceza sistemi devreye girmiştir.

 

Mezopotamya toprakları sorun üretmeye devam etmektedir.

 

Av.Şeyhmus İnal

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler