ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI GÖRMEZDEN GELİNEMZ
AV:ŞEYHMUS İNAL

ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI GÖRMEZDEN GELİNEMZ

Yıllardır Siverek’te iktidar olanlar devlet benim, adalet benim, iktidar benim, güvenlik benim, kısacası bu şehir her şeyi ile benden sorulur anlayışı hakım oldu.

 

Devlet bu şehrin sorunlarını birlerine ihale edildi. Devletin Güvenliğini ve kurumsal yapısını ihale ederek, devir ederek bu ilçenin sorunlarını yerel güçlere devretti.

 

Vatandaşlar devlete gideceği yere devlet ile vatandaş arasında kurulan, desteklenen ve iktidarın, devletin tüm imkânlarını elinde bulunduran bu kesim tarafından yönetildi.

 

Dönemin değişmesi ve iktidarın yenilenmesi nedeniyle sistem, devlet Siverek güçleri ile oynayarak, tahrik ederek, gerekli önlemleri almayarak bu ilçenin sorunlarını bir yerlere ihale etmek istemektedir.

 

Siverek çiftçilerin haklı ve yerinde olan taleplerini görmezlikten gelerek, paralarına el koyarak, günde 6 saat ve şu an da ad 12 saat elektrik keserek bölgede yeni bir mağduriyet yaratılmak istenilmektedir.

 

Bu sorun bir ailenin, bir aşiretin, bir partinin sorunu değildir. Bu ilçenin ve bölgenin sorunudur.

 

Devletin yaratığı ve çözemediği sorunları yerel güçleri karşı karşıya getirerek ve bir zamanlar birlerini silahlandırdığı gibi bu dönemde bu kesimin dışında yerel yeni militarist, silahlı güçler yaratmak istenilmektedir.

 

Demokratik taleplerin hedefi Siyasi partiler veya kurumların yöneticilerine saldırmak değildir. Bu durum haklı sorunları sulandırmak ve hedefinden saptırmaya neden olacaktır.

 

Bu sorun özelde Siverek’te yaşayan ve temel geçim kaynağı tarım olan bir ilçede yaşayan tüm insanların sorunudur.

 

Bu ilçede özel bir şirketin çıkar amaçlı yaratığı kargaşanın tarafları Siverek halkı ve bu ilçede yaşayanlar değildir. Bu işin sorumlusu bu kararı alan ve uygulayanlardır.

 

Sistem elindeki silahı Siverek’te yeni ailelere vermek istemektedir. Devlet devletliğini yapsın, birileri devletin silahlı milisliğine soyunmasınlar. Siverek halkı bunun cezasını,bedelini yıllardır ödüyor.

 

Değişim, dönüşüm, demokrasi, hak ve hukuk derken silahların el değişmesi olmamalıdır. Hak ve hukukun iktidar olmasıdır. Halkın demokratik taleplerine kulak verilmelidir.

 

Siverek halkının çıkarları özel bir şirketin çıkarlarına kurban edilmemelidir.

 

Tüm seçilmişler, atanmışlar, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ortak ve kararlı bir duruş ile bu sorunu birlikte dile getirmelidirler.

 

İlçede amacını aşan olaylarda güvenlik kuvvetlerini, gereksiz yere gazlı, coplu ve aşırı şiddetin yarattığı öfkenin şehre yayılması, bu kararı alan, uygulayan, önlem almayan birimler sorgulanmalıdır.

 

Basit ve şehirden yaklaşık 2 km uzaklıkta yapılan bir çiftçi eylemi nasıl oldu da eylem başlamadan, açıklama yapılmadan , köy muhtarları tartaklanarak, gaz bombaları, su ve coplarla bu öfkeli çiftçileri şehre sürükleyen, kurumların güvenliğini almayan yöneticilerin sorumluluğu yok mu?

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler