SİVEREK BELEDİYESİNİ KUTLUYORUM
MEVLÜT BAYRAKTAR

SİVEREK BELEDİYESİNİ KUTLUYORUM

Değerli dostlar yeni Siverek belediye yönetimi yaklaşık dört aydır görevde ve bu görev içerisinde Siverek halkı olarak hem olumlu ve hem de olumsuz yanlarına şahit olmuş bulunmaktayız.

 

Ama bir çok uygulamalarında dinimizin bize vazife olarak belirttiği gibi hakkı haklıya vermek babında, hak olarak bildiğimiz bir çok icraatları ile de taktir edilmesi gereken uygulamalar sergilemektedir.

 

Siverek bir değişim yakalamış durumdadır kim ne derse desin bu değişim kendini tamamlamak için sancılar çekmekte ve bu sancılarda fark edemediğimiz güzellikler çıkmaktadır

 

Birçok kişi bizi sokakta ya da bir toplantıda gördüklerinde hemen ağzına aldıkları şu cümleleri söylüyorlar “ Hani seçimlerden önce değişim, değişim dediniz biz değişimi görmüyoruz her yerde insanlar belediyeyi eleştiriyor” demekteler. Bende onlara yalnızca şunu söylüyorum “ İşte sizin bu konu ettiğiniz eleştiri dahi bir değişimdir, insanlarımız artık bir şeyleri eleştirebiliyor, hakkını arayabiliyor, belediyenin kapısına gelip belediye başkanına hesap sorup hakkını arıyor ve belediye başkanı da makam kapısını halka açıp sorunlarını dinliyor, çözüm bulmaya çalışıyor. İşte değişim budur. Kim eskiden belediyenin makamına şöyle dursun kapısına gidip hak arayabiliyordu, hangi vatandaşım belediyenin makam odasına girmiş ve belediye başkanı onunla ilgilenmişti. İşte değişimin alası budur” diyorum

 

Bu değişim ve dönüşüm tamamlandı mı? Hayır, tamamlanmamış ve değişimin çok azı gerçekleşmiştir, ama inşallah Siverek halkımız hakkını aramasını bildiğinde, kim olursa olsun hakkı çiğnendiği zaman gidip şiddetten uzak yöneticilerin yakasına yapıştığında işte o zaman değişim kendini tamamlayacak ve Siverek halkı hak ettiği hayat standartlarını yakalayacaktır.

 

Benim bu yazıda değinmek istediğim bu konu ile ilgili Siverek belediyesinin yaptığı bazı uygulamalıdır. Bu uygulamalar bana göre bu değişimin parçası ve devamıdır.

 

Siverek belediye başkanı Sayın Yılmaz seçim zamanında devamlı vurguladığı bir vaadi vardı, “ eğer belediye başkanı seçildiği taktirde, çoğulcu bir belediye yönetimi gerçekleştirecekti, yani bu çoğulcu belediye yönetimi, halkın, sokağın sesini dinleyecek ve buna göre hareket edecekti. Gerçekten Sayın Yılmaz ve ekibi başa geldiğinde bu uygulamayı çok güzel bir şekilde hayata geçirmiş ve halende geçirmeye devam edeceği gözüküyor.

 

Birçok kişinin gözünden kaçtığı bu uygulamalar, yerel Gerçeklikçikleri takip edenler çok rahatça görebileceklerdir.

 

Örneğin paşa konağını ele alalım. Yeni yönetim başa gelmeden önce bu tarihi yerin teras katında ne iğrençliklerin olduğunu herkes biliyordur, belediye kendi eli ile bir içkili ortam hazırlıyor ve Siverek gibi muhafazakâr bir şehrin göbeğinde sazlı, türkülü, içkili yerler işletiyor, bunlara müsamaha gösteriliyordu. Ama halkın sesine kulak verildiğinde halk bu gibi ortamları istemiyordu.

 

Ve yeni yönetim başa gelir gelmez kendi tesislerine el atarak içki satışını durduruyor.

Nedir halk Siverek’te bu gibi yerleri istemiyor hele, hele kendi oyları ile başa getirdiği Belediye yönetiminin bunu yapmasını hiç istemiyordu.

 

Artık o eski astığım astık kestiğim kestik uygulamaları geride kaldı. İşte tüm bunlar yeni yönetimin getirdiği değişim ile oluyor.

 

Bu gibi halkın sesine kulak verilerek yapılan uygulamamaları genişletebiliriz örneğin hayvan pazarı yerinin halkın referandumuna açılması gibi.

 

Siverek halkının yarısından fazlasının hayvan pazarından yararlandığı bir ortamda eski yönetim, kendisinin uygun gördüğü yeri belirleyerek orada hayvan pazarı yeri belirliyor ve halkta hiç ses çıkartamayarak orayı kabulleniyordu.

 

Eski yönetim halka hiç sormadan yeni hayvan pazarı yerini kendisi belirledi başa geldiğinde yine hiç kimseye danışmadan oraya yaptıracaktı.

 

Yeni yönetim hayvan pazarı esnafını belediye toplantı salonunda toplayıp birkaç seçenekten birini seçme gibi bir olanak esnafa sorudu ve hatta en iyisinin Ramazan bayramından sonra hayvan pazarı esnafının katılacağı bir referandum secimi ile hür iradeleri ile yer tespitinde bulunmaları gibi bir olanak sağladı.

 

Tüm bunların yanında benim en çok taktir ettiğim ve bu köşe yazısını yazmama sevk eden durum, Siverek belediyesinin kendi sosyal tesislerinde İsrail terör devletinin mallarının satışını yasaklaması ve bunları raflardan indirmesidir.

 

Bu uygulama şahsen beni son derece gururlandırmış ve içimi kabartmıştır.

 

İsrail gibi İslam ve Müslüman düşmanı bir korsan devletin mallarına Siverek belediyenin yaptığı ambargo tüm Sivereklileri gururlandırmalıdır, kim olursa olsun ister Ak partiye oy vermiş olsun ister vermemiş olsun, içinde vicdan taşıyan, içinde mazlumlardan yana bir acı his eden herkes bu uygulamayı ayakta alkışlamalı ve taktir etmelidirler.

 

Bu gibi uygulamalar Siverek tarihinde bana göre ilktir. En azından ben duymadım ve işitmedim.

 

İsrail mallarına boykot kararının alınmasının en büyük sebebi halkın sesine kulak verilmesidir, sokaktaki vatandaşın yüksek sesle konuşmaktan çekindiği ama kalbinden geçtiği bir histir.

 

Siverek Müslümanlarının Filistinli kardeşlerine yağacak binlerce bombalardan bir kaçını eksiltmesidir.

 

Ambargo ve bombalar altında inleyen Gazze’li Müslümanlara karınca misali su yetiştirmeleridir.

 

Bu gibi uygulamaların Siverek genelinde yaygınlaşması ve birçok kişinin örnek alması dileği ile.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup