SEÇİM BARAJI VE KÜRT SİYASETİ
AV:ŞEYHMUS İNAL

SEÇİM BARAJI VE KÜRT SİYASETİ

Bilindiği gibi Milletvekili seçimlerinde % 10 ülke barajı bulunmaktadır. Ülkenin genelinde % 10 u aşmayan parti veya partiler bir bölgede yüksek oranda oy alsa bile Milletvekili çıkarmamaktadır. Anti demokratik olan ve 12 Eylül 1980 Cuntasının seçim yasası olan bu seçim kanunu yürürlüktedir.

Gelen iktidarların işine yaramaktadır.

Hak etmediğinin kat kat üstünde milletvekili çıkarmaktadır.

Bundan en çok mağdur olanlar Kürtler ve Kürtlerin ağırlıklı olduğu Siyasi partiler mağdur olmaktadır.

 

Seçime bir kaç ay kaldığı ve bu yasaların değişmediği bir süreci yaşıyoruz.

 

Demokratikleşmeden, Kürt sorununu çözümünden bahseden iktidar bu yasanın değişmesine karşı çıkmaktadır.

Bir yandan Kürtlere meydanlarda, ovalarda siyaset yapın diyorlar, bir yandan da seçim barajı ve siyasi partiler hazine yardımına engel oluyor.

 

Bu bir seçme ve seçilme hakkının açıkça ihlalidir.

 

Bu engel konusunda Kürtlerin siyasi partileri ve sivil topluk kuruluşlarının ciddi, sonuç alıcı bir çabalarının olmadığını da görüyoruz.

 

Bu engel bağımsız adaylarla kısmı olarak bir kaç dönemdir aşılıyor. Kazanılması gereken vekillerin çok altında bir temsiliyete neden olmaktadır.

Bu konuda BDP, HDP’nin Anayasa Mahkemesine hak ihlali konusunda bir başvurusunun olmayışı bu eksikliğin önemli bir örneğidir.

 

Önümüzdeki seçimlerde HDP’nin parti ile seçime girme çabaları ve niyeti büyük bir tehlike ve siyasi handikaba neden olma ihtimalini barındırıyor.

 

Cumhurbaşkanı seçiminde Selahattin Demirtaş'ın yaratığı atmosferin genel seçimlerde tekrarlanması çok zor bir ihtimaldir.

 

Genel seçimlerde bağımsız adaylar dışında HDP ile seçime girmesi, ve baraj altında kalma durumunda Kürt siyasi hareketin yaşamın dışına, meclisin dışında kalması anlamına gelecektir. Bu başka barış sürecini ve Kürtleri mecliste temsil etmeyi sonlandırılacaktır. Barış sürecini yürüten Milletvekillerin sistemin dışında kalmalarına neden olacaktır.

 

Yılların büyük emeği ve bedellerin ödenmesi sonucu yaratılan legal siyasi ve partileşme çalışmalarının bir yerde dibe vurması anlamına gelecektir.

 

Bu kazanımların kaybına neden olacaktır.

 

Bu nedenle parti adına seçime girmek büyük bir riski göze alma anlamına gelecektir. Yapılan tüm anketlerin sonucu görünen köye kılavuz niteliğindedir.

 

Barış süreci ve süreci yürütenleri riske edilmemesi gerektiği kanısındayım

Seyhmuş İnal

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler