Siverek'in aydınlık yüzü, siverekname
Son Dakika
Kadir İnanır'dan HDP'ye destek çağrısı Bağımsız Kürdistan bir süreç meselesi Barzanî li gel Serokê Korbenda Abûriya Cîhanê civiya Mektuplar Üzerine Bir Mektup Prof. Dr. Mehmet Altan: Kürdistan İsviçre olur! Kırmızı Kitap’tan Anayasa’ya HÛMARA 75. YA NEWEPELÎ VEJÎYA Güney Kürdistan'ın Bağımsızlığına Kuzey Kürdistan'dan Tam Destek Siverek'te Mazot Yüklü Tanker Kaza Yaptı Babamı Şimdi Daha İyi Anlıyorum
Kırmızı Kitap’tan Anayasa’ya
Kırmızı Kitap’tan Anayasa’ya
 
Babamı Şimdi Daha İyi Anlıyorum
Babamı Şimdi Daha İyi Anlıyorum
 
ZERDÜŞT VE ZERDÜŞTLÜK MESELESİNE İSLAMİ BİR BAKIŞ
ZERDÜŞT VE ZERDÜŞTLÜK MESELESİNE İSLAMİ BİR BAKIŞ
 
Mesele Diyanet Değil, Din-Devlet İlişkileridir
Mesele Diyanet Değil, Din-Devlet İlişkileridir
MEVLÜT BAYRAKTAR
 

OKUL, TEKEL BAYİİ VE ÇOCUKLARIMIZ

MEVLÜT BAYRAKTAR

sihmevlo@hotmail.com
28 Mart 2013 Perşembe 22:31
Yazdır

Geçenlerde Siverek’te yayın yapan bazı sitelerde bir haber geçti. Haber; bu yıl eğitim ve öğretime başlayan ve 10’11 yaşlarında ki küçük çocuklara eğitim veren imam hatip lisesinin karşısına açılan tekel bayii için velilerin tepkileriydi

Bu haber bilmiyorum kaç kişinin dikkatini çekti, kaç kişiyi düşünceye sevk etti ve tepki amacı ile kimler ne yaptı?

Şahsen ben Siverek adına ve Siverek’in methedil insanları adına üzüldüm. Siverek gibi methedil insanların çokça yaşadığı ve her insanın İslami hassasiyeti olduğu bir yerde tekel ve kumar bayilerinin çokça açılmaları insanlarımızı özüyor.

Hele, hele bu tekel bayiinin imam hatip okulu karşısında açılması ve buna ruhsat verilmesi çok daha acı verici bir durum sergiliyor.

Biliyorum birileri bana gülüp “çok abarttığımı” söyleyecekler ama şahsen ben bunun öyle yabana atılacak bir olay olmadığına inanıyorum.

Bu tekel bayisinin imam hatip okulu karşısında açılmasının birinci sorumlularının bu işyerine ruhsat veren yetkili kişiler olarak görüyorum.

Buradan ister istemez insanın aklına bazı sorular geliyor. Mesela: imam hatip okulu açıldıktan sonra neden bu okulun karşısında bir tekel bayii açılması ihtiyacı duyuldu?

Her gün bu tekel bayisinin önünden okullarına gidecek ve okulundan çıkıp yine bunu görecek yüzlerce çocuk olduğu bilindiği halde bu işyerine neden ruhsat verildi?

Bu haber ardından yetkili bazı arkadaşlar bir basın açıklaması yaparak yönetmelik ve kuralların bu işyerine izin verdiği ile ilgili bazı açıklamalar yaptılar.

Ben kendim fazla yönetmelik ve kuralları bilmiyorum bu yönetmeliklerin buna izin verip vermediğini de pek araştırmadım ama velev ki yönetmeliklerin buna izin verdiği ve kanunların bu işyeri için yasak koymadığını varsayalım.

Ama imam hatip okulu adına biraz saygı gösterilmeliydi. O, okulda öğretilen dini bilgilere hürmet adına ve Siverek halkının hassasiyetleri göz önünde bulundurularak buraya ruhsat verilmemeliydi.

Yani her şey yönetmelik ve kurallarla bitmiyor. Birazda duyarlılık ve aklıselimle hareket edilmeli.

Benim kafama takılan ve beni çok özen nokta şurada yatıyor.

Şimdi çocuklar imam hatip okuluna gidip bazı dini bilgiler alıyorlar. Muhtemelen hocalar 10 yaşındaki küçük beyinlere içki ve kumarın İslam’da yeri olmadığını, bunların haram olduğunu, Müslümanların bu gibi şeylerden uzak durması gerektiğini, içki içenin ve kumar oynayanın haram işlediği vs, vs gibi bilgiler veriyorlardır ve vermeleri de doğaldır.

Ama küçücük beyinler okulunun bahçesinden çıktığı gibi karşılarında içki satıldığını ve bunları alanların olduğunu görecek.

Şimdi size sormak istiyorum bu çocukların ruh hali ne durumda olacak?

O, içkiyi satan ve onu alana karşı bakış açıları nasıl olacak?

Bilgileri alan ve bu manzarayla karşılaşan çocuğun kafasında en az iki soru belirleyecektir.

Birincisi: “hoca bir şey bilmiyor ve yalan mı söylüyor bize?”dır

İkincisi: “bu içkiyi satan ve alan insanlar günah işliyorlar. Müslüman insan içki satmaz ve almaz”dır

Şimdi burada ki çocuğun ruh halini anlayabiliyor muyuz? Çocuklara ne kadar zarar verdiğimizi ve bunların topluma karşı ne kadarda önyargılı olarak büyüyeceğini tahmin edebiliyor muyuz?

Burada bizim yapmamız gereken şey ne oluyor sizce?

Okuldaki hocaları susturup çocuklarımıza gerçekleri söylemesi nimi önleyelim yoksa gelişi güzel tekel bayii ve kumarhanelerin açılmamasını mı sağlayalım?

İmam hatip okuluna giden çocukları kendi çocuğumuz yerine koyarak lütfen bir daha düşünelim, düşünelim ve bu ayıbı yapanları elimizden geldiğince kınayalım.

Peygamber efendimizin dediği gibi: bir kötülüğü gördüğünüz zaman gücünüz yetiyorsa elinizle, ona yetmiyorsa dilinizle ve ona da yetmiyorsa kalbinizle buğz edelim ama bu son, imanın en düşük olanıdır.

Bizim elimizden dilimizin döndüğü ve kalemimizin yazdığı kadar geliyor. Umarız ki yetkililer bu hatalarını görür ve bu ayıbı ortadan kaldırırlar. Kaldırmadıkları zaman halkımızın kalplerin de dolan bugz, yeri ve zamanı geldiğinde ( seçimlerde) dışa yansıyacak ve o zaman bu ayıba göz yumanlar, son pişmanlığın fayda vermediğini göreceklerdir.

Tertemiz bir toplum ve gelecek dileği ile…

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Duyarlılığınız için teşekkürler Mevlüt Bey. Ellah to ra razîbo. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Diyarbekir/Amed'den sevgiler, selamlar.
ALİ - 2013-05-20 21:46:37
Kaleminize saglik.cok onemli bir tespit.sorumlu kurum kimse derhal orayi kapatmasi lazim.siverekte bu tur yerlere mudahale edilmezse siverek unutmaz.deniz kenarindaki yerler artik icki yasaklandi.neyeaykiri olacakki.ogrencilerin bilinc altina yerlesecek.yazik siverek imize yazik olur.yeni nesile yazik olur.sivereklileri duyarliliga cagiriyorum.
nuri güzel - 2013-03-29 08:51:37
Sivil insiyatifin egitim sorunlariyla ilgili bir komisyon kurduklarini duydum bu konu gundemlerinde olmalı inaniyorumki muzaffet baskan ve arkadaşlari bu sorunun üstüne gidecekler
samuel - 2013-03-28 23:29:21
Tüm Yorumlarları oku
 
Yazarlar
Anket
BÜYÜK ŞEHİR YASASINI NASIL GÖRÜYORSUNUZ?
İYİ BULUYORUM
KÖTÜ BULUYORUM
FİKRİM YOK
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1964 Peru'da bir futbol maçında kargaşa çıktı: 135 kişi öldü.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Mobil Sitemiz yayında. http://www.siverekname.com/mobil/ Sitemize ait yayınlanan haberler kaynak gösterilmek şartıyla kopyalanabilir Sitemizde yer alan yazarların yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Siverekname Sitesi köşe yazıları, haber, yorum ve içeriklerini benimsememektedir. Sitemiz bunlardan sorumlu tutulamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur